Steel 2023

Aktualności
Polska zasługuje na własną stal. Konferencja prasowa Steel 2023
05-07-2023

„Polska zasługuje na własną stal” – taka konkluzja wybrzmiała w trakcie konferencji prasowej zapowiadającej nowe wydarzenie branżowe: Europejski Kongres Stalowy STEEL 2023, organizowane przez #RIG, które odbędzie się 18-19 września 2023 r. w Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Inicjatorzy projektu przedstawili jego założenia i cele.
„Jako Ministerstwo Aktywów Państwowych, chcemy kształtować nowoczesną branże stalową w ramach spółek Skarbu Państwa. Realizowany jest projekt budowy nowej elektrycznej i ekologicznej stalowni i walcowni w Rudzie Śląskiej za 5 mld złotych. Liczę, że dzięki Kongresowi zostanie stworzona platforma wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji dla wszystkich odbiorców i użytkowników rynku stali” –podkreślał Marek Wesoły,  Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

30 h wystąpień, dyskusji, spotkań i networkingu odbywających się w trakcie #STEEL2023 ma pokazać, że to jeden z przemysłów strategicznych dla gospodarki.

„Stal jest niezbędna w sektorze budownictwa, motoryzacyjnym, zbrojeniowym czy infrastrukturze drogowej. Obecnie konsumpcja stali w Polsce przekracza nasze możliwości produkcyjne. Musimy odbudować łańcuch dostaw. Kapitał spoza Europy (m.in. Indie, Chiny, Iran, Japonia), nie powinien za ten przemysł generalnie odpowiadać. Chcielibyśmy w tej branży mocniej uczestniczyć jako producent i na Kongresie porozmawiać o rozwiązaniach, które do tego doprowadzą” – wyjaśniał Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks S.A. – Partnera Generalnego Kongresu.

Celem Kongresu jest również budowa świadomości wspólnego działania w kierunku „zielonej” transformacji.

„Na Kongresie chcielibyśmy też porozmawiać o tym, co przemysł stalowy może dać odbiorcom i pracownikom tego sektora. Chcemy do udziału zaprosić młodych, którzy stoją przed wyborem drogi życiowej. Pragniemy pokazać innowacje w tym przemyśle, wpływającym na efektywność energetyczną. Warto dodać, że stal wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego. To jedyny materiał w 100 proc. poddawany recyklingowi” – dodawał Marek Akciński, Wiceprezes Zarządu ds. Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A..

„Mamy ambicję, by było to najważniejsze wydarzenie dedykowane stali nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wiele firm należących do RIG funkcjonuje w tej branży. Na Kongresie chcemy zaprezentować wiedzę ekspertów, by pokazać siłę i perspektywy rozwoju przemysłu stalowego. Mamy doświadczenie w budowaniu takich wydarzeń. Zapraszamy wszystkich do współpracy” – podsumowywał Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Organizatora Kongresu.


Konferencja prasowa Steel 2023 z dnia 5 lipca 2023


Wybierz temat