Steel 2023

Aktualności
Osiem rekomendacji po Europejskim Kongresie Stalowym
27-09-2023

Ponad 1400 zarejestrowanych uczestników pierwszej edycji Europejskiego Kongresu Stalowego STEEL 2023, który miał za zadanie zmierzenie się z najważniejszymi problemami stojącymi przed branżą w przeciągu nadchodzących lat. MCK Katowice było platformą dyskusji pomiędzy trzema światami: nauki, polityki i przede wszystkim przemysłu. Podczas wydarzenia opracowano listę postulatów, które mają odmienić oblicze stali i przemysłu nie tylko w Polsce ale również w Europie.

#konges_steel połączył w jednym miejscu pytania i odpowiedzi dotyczące rynku stalowego oraz przemysłu energochłonnego. Intensywne, ciekawe i rzeczowe dyskusje w trakcie paneli pozwoliły stworzyć dokument, który ma być swego rodzaju drogowskazem dla branży. Podpisali się pod nim przedstawiciele m.in. rządu, biznesu oraz samorządu gospodarczego

– Eksperci z najwyższej półki zaszczycili swoją obecnością pierwszy Europejski Kongres Stalowy. Bardzo dziękuję za Wasz czas, za to, że podzieliliście się swoją wiedzą, za to, że daliście możliwość wysłuchania – nie tylko nam przedsiębiorcom, którzy mogą uczyć się od najlepszych – ale także wszystkim środowiskom politycznym, które były bardzo szeroko reprezentowane na wydarzeniu. Wszystko po to, żeby słuchały i świadomie podejmowały konkretne decyzje budujące polski, dobry, konkurencyjny i nowoczesny przemysł – mówił Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Partnerem Stalowym wydarzenia była Huta Łabędy S.A. Eksperci spółki wzięli udział w panelach dyskusyjnych, jeden z nich dotyczył sztucznej inteligencji i przemysłu 4.0.

Współtwórcą przemysłu 4.0 jest i będzie człowiek. Jego rola w budowaniu organizacji jest bardzo ważna, szczególnie w obszarze monitorowania procesów i budowaniu relacji międzyludzkich. Musimy pamiętać, że nikt nigdy nie zastąpi emocji człowieka. To one pozwalają nam kształtować zespół, budować biznes i tworzyć przemysł przyszłości - podkreślał dr hab. Tomasz Papaj, Wiceprezes Zarządu ds. Ekonomiczno-Finansowych Huta Łabędy S.A.

8 rekomendacji w sprawie stali

W dokumencie podsumowującym kongres uczestnicy podpisywali się pod postulatami, które mają na celu przede wszystkim uwzględnienie znaczenia stali i przemysłu stalowego w rozwoju bezpieczeństwa gospodarki polskiej i europejskiej – tak też brzmi pierwszy podpunkt.

– Ani my, jako Ministerstwo Aktywów Państwowych, ani Węglokoks nie chcemy dominować branży stalowej w Polsce. Chcemy być jej częścią na bardzo małym poziomie. Chcemy dawać tej branży szanse i pokazywać, że zaangażowanie Skarbu Państwa, to również gwarancja, że będziemy wspólnie walczyć o to, aby te warunki były dla branży w Polsce i Europie jak najlepsze - mówił Marek Wesoły, Minister Aktywów Państwowych.

Dodatkowo środowiska przedsiębiorców i przemysłowców apelują o prowadzenie polityki polskiej i międzynarodowej, szczególnie europejskiej, w kierunku zwiększającym konkurencyjność polskich i europejskich producentów, zmianę retoryki w dialogu dotyczącego hutnictwa jak i o przygotowanie, planowanie, wdrożenie oraz promocję programów nauczania dotyczących rozwoju nauk technicznych.

- Liczę, że za rok o tej porze – może nie w gronie 1400, a 2800 zarejestrowanych uczestników i panelistów – będziemy w stanie podsumować, to wszystko, co wydarzy się w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy – dodał Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks S.A.

Kolejne punkty uwzględniają obszary takie jak: zapewnienie efektywnego funkcjonowania branży w otoczeniu prawnym i regulacyjnym, weryfikację istniejących i planowanych rozwiązań prawnych, podatkowych i celnych, priorytetyzację zakupów produktów stalowych od polskich i europejskich producentów oraz zapewnienie przemysłowi stalowemu taniej energii i taniego surowca.

- Dziękuję za przyjęcie zaproszenia do dyskusji – w moim przekonaniu – o przemyśle, o branży, która jest branżą strategiczną w kontekście transformacji energetycznej, unowocześniania Europy, życia zwykłego obywatela. Stal będzie nam towarzyszyła jeszcze przez wiele, wiele lat - dodał Marek Wesoły, Minister Aktywów Państwowych.

Organizatorem Kongresu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, która od ponad 33 lat  podejmuje inicjatywy wpływające na poprawę konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i zwiększenie ich innowacyjności.




Wybierz temat