Steel 2023

Aktualności
Bezpłatne zwiedzanie Muzeum Hutnictwa dla uczestników kongresu STEEL2023!
04-09-2023

Zapraszamy do skorzystania z możliwość wyjazdu do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie podczas Europejskiego Kongresu Stalowego Steel 2023.

Wyjazd:
godz.17:45 sprzed MCK Katowice | przyjazd do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie ok godz.18:00,
Czas zwiedzania: ok 90 minut

Powrót:
godz. 19:30 sprzed Muzeum Hutnictwa w Chorzowie | przyjazd przed MCK Katowice ok godz. 19:45.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie rozpoczęło swoją działalność w listopadzie 2021 roku. To pierwsze muzeum w Polsce dedykowane w pełni dziedzictwu materialnemu i niematerialnemu hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej. Dotychczas żaden obiekt nie eksponował w takim zakresie historii jednej z najważniejszych branż przemysłowych kształtujących oblicze Górnego Śląska.

Muzeum zlokalizowane jest w zrewaloryzowanym budynku historycznej siłowni z 1895 roku na terenie byłej Huty "Królewskiej"/"Kościuszko" w ścisłym centrum Chorzowa. Najstarsza część budynku, w którym funkcjonuje Muzeum zbudowana została w 1895 r., a pierwotnie znajdowała się tu elektrownia Huty "Królewskiej", która w latach 1898-1911 zapewniała zasilanie miastu Królewska Huta.

Wystawa stała "Królestwo żelaza", którą podziwiać możemy w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, to innowacyjna i nowatorska ekspozycja, która w dużej mierze opiera się na maszynach pochodzących z Huty Batory oraz Huty Królewskiej, a bohaterami wystawy, dzięki projektowi "Mów mi huto", są byli pracownicy tych zakładów. We wrześniu 2022r. wystawa uznana została w 42 edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku "Sybilla" za jedną z trzech najlepszych ekspozycji w Polsce. Dopełnieniem zwiedzania jest jedyny w swoim rodzaju seans filmowy wyświetlany w niezwykłym kinie z półokrągłym ekranem. Towarzyszące projekcji efekty specjalne wciągają w sam środek rozgrzanej huty.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest członkiem ERIH, Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, który prezentuje ponad 2000 zabytków techniki dostosowanych do potrzeb turystyki i kultury we wszystkich krajach Europy. Jest to największa w Europie sieć współpracy kulturalnej zorientowana na turystykę przemysłową, a jednocześnie Europejski Szlak Kulturowy Rady Europy.

Dzięki swojej wyjątkowej architekturze i klimatowi Muzeum Hutnictwa w Chorzowie to unikatowe miejsce z potencjałem, które trzeba zobaczyć.

Zapraszamy!Wybierz temat